Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach

Jakie są realne koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach? Bardzo często przyczyną przeniesienia działalności gospodarczej do Czech to niższe koszty jej prowadzanie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, z czym wszystkim należy się liczyć pod względem kosztów i na jakie wydatki muszą być gotowi przy rozpoczęciu działalności w Czechach. Koszty należy podzielić na trzy podstawowe grupy. Są to:

  • Jednorazowe – koszt usługi związanej z założeniem działalności i wszelkich formalności z tym związanych, ponoszone są tylko raz
  • Roczne – koszt wirtualnego biura oraz rozliczenia rocznego z US, ponoszone są raz w roku
  • Miesięczne – koszty ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, trzeba się z nimi liczyć każdy miesiąc

Pierwsza rzecz, która generalnie uważa się za korzyść to niższy ZUS. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że w Czechach nie ma odpowiednika polskiego ZUSu. Sfera ubezpieczenia zdrowotnego działa w oparciu o ubezpieczycieli prywatnych, natomiast składki na ubezpieczenie społeczne pobiera OSSZ – Urząd do zabezpieczenia społecznego.

Abstrachując od podziału, na chwilę obecną należy zwrócić uwagę iż koszty ubezpieczenie zdrowotnego i społecznego są w Czechach ok. 46% niższe aniżeli w Polsce.

Składki Czechy Polska
Zdrowotne 2208 Kcz (ok.  364 ) 342,32 
Społeczne 2388 Kcz (ok. 394 ) 904,60 

Oszczędność na składkach w Czechach w stosunku do składek w Polsce  to ok. 490 zł miesięcznie. To niemała kwota. W skali roku ta kwota wydaje się jeszcze bardziej pokaźna bo ok. 5867 zł.

Ponadto należy również pamiętać o podatku dochodowym, który w Czechach dla osób fizycznych wynosi 15%. Nie ma również potrzeby płacenia go co miesiąc natomiast płaci się go raz w roku, zawsze po złożeniu rocznego PITu. To rozwiązanie bardzo korzystne i dość tanie przede wszystkim dla osób, których przychód mieści się w granicy 1 000 000 Kcz (ok. 160 000 zł rocznie). Dalszą korzyścią jest możliwość rozliczenia podatku ryczałtowo co oznacza, że nie ma potrzeby zbierania co miesiąc faktur kosztowych bo można za koszt uzyskania przychodu uznać nawet do 60% przychodu bez wykazywania w postaci faktur! Niesie to ze sobą korzyść w postaci takiej, iż nie ma potrzeby opłacania co miesiąc księgowej! Przy niedużej działalności to ok. 200 zł miesięcznie oszczędności. W skali roku to aż 2400 zł!!

Oszczędność jaką można uzyskać na samych podstawowych kosztach stałych w Czechach w porównaniu do Polski to ok. 8260 zł w skali roku. To już jest kwota, za jaką można pojechać z rodziną na fajne wakacje.

Jeśli by policzyć koszt założenia działalności w Czechach wraz z biurem wirtualnym opłaconym na rok z góry i odjąć tą kwotę od kwoty,  którą zaoszczędzimy na samych kosztach „operacyjnych” to oszczędność cały czas wynosi powyżej 7000 zł. Przy takim układzie warto rozważyć przeniesienie działalności do Czech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *